Posláním pobytové sociální služby Domov pro seniory je poskytovat odpovídající podporu a péči v každodenním životě. Cílovou osobou jsou tedy osoby, které dosáhly věku 65 a více let, mají sníženou soběstačnost z důvodu onemocnění některým druhem demence, jsou plně odkázány na pravidelnou pomoc jiné osoby, potřebují soustavnou péči, jejich snížená soběstačnost jim nadále neumožňuje setrvat v dosavadním prostředí, kdy možnost rodiny a terénních služeb sociální péče již byly vyčerpány. Uživatelům služby nabízíme respekt k individualitě každého člověka, profesionální služby a bezpečné prostředí.
Služba zahrnuje celoroční ubytování, celodenní stravování a 24 hodin dostupnou pomoc při zvládání každodenních činností a je poskytována v bezbariérovém zařízení sociálních služeb Domu seniorů Liberec - Františkov, p.o., Domažlická 880/8, Liberec 3, v klidné části města Liberec.
Kapacita služby Domov pro seniory je 166 míst. Jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje pro uživatele služby Domova pro seniory jsou ve třech domech, celkem na dvanácti patrech. Na jednom patře je ubytováno vždy mezi 16ti a 19ti seniory. Služby na každém patře jsou poskytovány stálým týmem pečovatelů (pracovník v sociálních službách). Pomoc pečovatelů a zdravotní sestry je dostupná 24 hodin denně. Lékař je k dispozici 2x v týdnu. Rozsah pomoci jednotlivým uživatelům je různý a odvíjí se od jejich stávajících schopností a individuálních potřeb. Podle toho, kolik pomoci potřebují, je některým uživatelům poskytována přímá podpora několik hodin denně včetně noci, jiným třeba pravidelně jednou za den a dále, když ji potřebují.
Způsob a cíle poskytování sociální služby nastavují v době přijetí klienta sociální pracovníci ve spolupráci s vedoucí zdravotní a sociální péče domu a vedoucí oddělení.
Uživatele služby podporujeme:
Pokud se situace uživatele změní natolik, že podpora udržování dovedností není účelná, poskytujeme mu takový rozsah péče, aby mohl v klidu v Domě seniorů dožít v důstojných podmínkách, s potřebnou pomocí a péčí. Poslední chvíle života může uživatel služby prožít v Domě seniorů se svými blízkými.
Metody práce všech pracovníků Domova pro seniory se odvíjejí od respektování individuality každého uživatele, zahrnují maximální ochranu práv uživatelů a usilují o spojení profesionality s lidským přístupem.
Zásady služby
Cílová skupina klientů služby:
Rozsah služby Domov pro seniory obsahuje podle Zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách tyto základní činnosti:
Pomoc při jednání s úřady:
Účelem je přiměřeně podporovat uživatele, který potřebuje pomoc při jednání s úřady. Cílem podpory je zachovat co největší míru jeho autonomie. Rozsah podpory nebo pomoci je individuální, závislý na soběstačnosti uživatele.
Pomoc zahrnuje:
Sociálně právní poradenství, vysvětlení obsahu a účelu úředních písemností, pomoc při písemné komunikaci s úřady, pomoc při telefonické komunikaci s úřady, asistenci při jednáních uživatele s úřední osobou v Domě seniorů i na úřadě, zastupování na úřadech na základě zplnomocnění uživatelem, zprostředkování právnické pomoci a pomoci dalších institucí, ochranu práv a oprávněných zájmů uživatele, který není schopen hájit se sám.
Výše je vyjmenován maximální rozsah pomoci, který je v praxi individuálně přizpůsobován aktuálním možnostem uživatele tak, aby podporoval jeho soběstačnost a autonomii.
Jednání se zájemcem o sociální službu
Zájemce se o poskytované sociální službě dozvídá z Registru poskytovatelů sociálních služeb, z webových stránek poskytovatele, z letáků, od jiné instituce, z dalších veřejných zdrojů. Následně si může zařízení prohlédnout, vyplnit přihlášku, která je dostupná na webu organizace, případně si ji vyzvedne, je seznámen s obsahem přihlášky, včetně potřeby lékařského vyjádření, případně mu sociální pracovníci, zaměstnanci recepce, ale i další zaměstnanci ochotně pomohou s vyplněním či poskytnou radu. Následuje podání přihlášky, které je přiděleno registrační číslo (číslo jednací), přihláška je zaregistrována.
Následuje dle časových možností sociální šetření, které provádí sociální pracovník spolu s vedoucí sociální a zdravotní péče. Na sociálním šetření probíhá rozhovor s žadatelem, seznámení žadatele s organizací, s poskytovanými službami, a to včetně možnosti využití lékaře organizace. O sociálním šetření je sepsán protokol, který je součástí složky. Na základě sociálního šetření následně dochází s ohledem na volné místo, s ohledem na sociální situaci a zdravotní stav klienta k výběru z žadatelů, kteří mají podanou žádost.
V případě výběru žadatele, je dle přihlášky a kontaktů osloven přímo žadatel či jím určená osoba. Žadatel je seznámen s obsahem navržené smlouvy, případně jsou provedeny úpravy dle požadavků žadatele a možností organizace. Vzor smlouvy má žadatel k dispozici již z doby sociálního šetření. Zároveň je žadatel seznámen také s Domácím řádem Domova pro seniory a s dalšími návaznými dokumenty. Domácí řád je přílohou Smlouvy o poskytnutí sociální služby a žadatel se zavazuje podpisem smlouvy tento řád dodržovat i dle něho případně postupovat. Jeho součástí je i kapitola o možnosti a způsobu podávání stížností. I s touto kapitolou je žadatel podrobně seznámen tak, aby obsahu porozuměl. Jeho součástí, stejně tak jako součástí uzavírané Smlouvy jsou informace o možnosti výpovědi či ukončení uzavírané Smlouvy.
Sociální pracovník následně s žadatelem řeší přesný čas jeho přijetí, příjezdu a další potřebné věci.
Úhrada za poskytovanou sociální službu
Již v době sociálního šetření je žadatel informován o výši úhrady za poskytnutí sociální služby a seznámen se všemi podrobnostmi. Výše úhrady je dle ceníků – viz ke stažení.
+420 482 362 111, +420 721 274 040
Domažlická 880/8, 460 07 Liberec (nečleněné město) (Ukázat na mapě)
IČ: 10808108
+420 482 362 111, +420 721 274 040
ADAM, BÁRA, CILKA - tři jména, tři domy ...
... a k tomu ještě Františkov ...
Věnujeme se své práci tak, aby DŮM byl našim klientům DOMOVEM